21 marca – Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa, znany też jako Dzień Kolorowej Skarpetki. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów (trisomia 21. chromosomu). Nazwa tego zaburzenia genetycznego pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Langdona Downa, który przyczynił się do odkrycia zespołu już w połowie XIX wieku. Powstaje on w sposób losowy i w 99% przypadków nie jest dziedziczony.


Piątek obfitował w wydarzenia, mimo to nie zapomnieliśmy założyć dwóch różnych skarpet. Okazanie, że nie jesteśmy obojętni, zauważamy i akceptujemy w społeczności szkolnej, czy grupie rówieśniczej każdego człowieka jest na tyle ważne, by zorganizować akcję informacyjną.

Może nie wszyscy do szkoły w kolorowych skarpetkach przyszli, ale z pewnością w takowych ją opuścili.

Coraz więcej placówek i zakładów pracy dostrzega potencjał osób, często pomijanych w procesie rekrutacji. Dziękujemy @manymornings, która zatrudnia osoby z zespołem, za wsparcie naszego eventu, zorganizowanego przez uczennice i uczniów klasy 2 Tan, pod opieką wychowawczyni Marty Błoch, której zdolności negocjacyjne okazały się tak nieprzeciętne, jak bohaterowie 21. marca.
Dzień był niewątpliwie pełen emocji, a niespodzianka przygotowana przez organizatorów przy współpracy lokalnych firm @nanushki i @rajan kolorowa i wyjątkowa, zupełnie jak ich skarpety.
Hans